Orientavimosi sportas – tai sporto šaka, kurioje sportininkai naudodamiesi žemėlapiu ir kompasu turi kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus.
Tai – sportas naudingas ne tik fizinei sveikatai, bet ir padedantis lavinti protinius įgūdžius, stiprinti socialinius ryšius ir mėgautis buvimu gamtoje.
Startas ir FinišasTrasa prasideda trikampiu - startu. Nuo trikampio veda linija iki apsikritimo su numeriu - kontrolio punkto. Punktus reika rinkti eilės tvarka. Trasa baigiasi pasiekus finišą. |
|
Orientavimosi sporto žemėlapis kiek skiriasi nuo kitų. Šiame sporte yra naudojamas specialus, ryškių spalvų sportinis žemėlapis. Visa tai tam, kad greitai bėgant būtų jį lengviau skaityti.
Taip pat sportinis žemėlapis yra žymiai detalesnis. Jame smulkiai sužymėtos įvairios duobės, kalniukai – nuo pačių smulkiausių iki stambių objektų.
Orientuojantis labai svarbu sekti ir kalvotumą – tam sportiniame žemėlapyje skirtas atskiras žymėjimas. Reljefas yra žymimas rudomis horizontalėmis, tarp kurių standartiškai būna 2,5 m arba 5 m aukščio skirtumas. Atidžiai skaitant reljefą, galima kone tik pagal jį ir orientuotis.
Relejfo supratimas padės išvengti bereikalingo jėgų švaistymo: geriau apibėgti kalną, negu eiti tiesiai, į jį visą sulipti ir nusileisti:
Mastelis – sutartinis dydis, parodantis, kiek kartų vietovės vaizdas sumažintas plane arba žemėlapyje .
Mastelis žymimas trupmena, kurios skaitiklis yra vienetas, o vardiklis rodo, kiek kartų tikrasis linijos ilgis yra didesnis už jos vaizdą brėžinyje, plane, žemėlapyje, pvz., 1:500 000, 2:1.
Miške norint judėti tinkama kryptimi, reikia žemėlapį sulygiuoti su šiaure. Sukite žemėlapį tol, kol raudona linija žemėlapyje ir kompaso raudona šiaurės rodyklė suformuotų „T“, t.y. šiaurės rodyklė nukreipta į žemėlapio kraštą.
Orientavimosi sportas – tai smagus kūną bei mąstymą lavinantis būdas paįvairinti kūno kultūros pamokas Jūsų mokykloje!
Šiame puslapyje galite rasti patarimų apie orientavimosi sporto pradmenis, kaip suorganizuoti orientavimosi sporto treniruotę bei gausybę įvairių pratimų tiek sporto salėje, tiek gryname ore!
Pats metas išbandyti teorines žinias miške. Rinkis sau patogų laiką ir išbandyk stacionarias trasas, atvyk į atviras treniruotes darbo dienomis arba registruokis pas oreintaimosi trenerius.