Pradėk orientuotis

Orientavimosi sportas – tai sporto šaka, kurioje sportininkai naudodamiesi žemėlapiu ir kompasu turi kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus.
Tai – sportas naudingas ne tik fizinei sveikatai, bet ir padedantis lavinti protinius įgūdžius, stiprinti socialinius ryšius ir mėgautis buvimu gamtoje.

Orientavimosi Rūšys

Bėgte
Varžybos gali vykti miškuose arba miestuose bei parkuose. Sportininkai varžosi ilgos, vidutinės, sprinto disciplinose ir komandinės estafečių varžybose.
Dviračiais (oskd)
Sportininkai orientuojasi pagal vietovės 
(miško ar urbanizuotos vietovės) kelių tinklą, ieškodami greičiausio varianto tarp dviejų kontrolinių punktų.
Slidėmis (ski-o)
Žiemos metu, esant sniegui, sportininkai 
turi įveikti trasą, kuri veda per apsnigtus 
miško kelius ir specialiai paruoštus suplūkto sniego takus.
Takais (trail-o)
Kiekviename kontroliniame punkte dalyviai
turi surasti, kuri iš keletos vietovėje pastatytų kontrolinio punkto prizmių stovi teisingai.
šioje OS rūšyje laikas gali dalyvauti ir fizinę negalią turintys dalyviai.
Navigacijos ženklai

Žemėlapis

Orientavimosi sporto žemėlapis kiek skiriasi nuo kitų. Šiame sporte yra naudojamas specialus, ryškių spalvų sportinis žemėlapis. Visa tai tam, kad greitai bėgant būtų jį lengviau skaityti. 


Taip pat sportinis žemėlapis yra žymiai detalesnis. Jame smulkiai sužymėtos įvairios duobės, kalniukai – nuo pačių smulkiausių iki stambių objektų.

Žemėlapis

Keliai

Orientavimosi sporte vieni iš pagrindinių orientyrų yra keliai, takai. Žemėlapyje jie yra žymimi skirtingai, atitinkamai pagal jų plotį, pravažumo kokybę. Vieni jų gali būti kietos, asfaltuotos dangos – kiti natūraliai miške ištrypti takai.
Pagerintos Dangos kelias
Pagerintos Dangos kelias
Pagerintos Dangos kelias
Žemėlapis

Miškai

Miško prabėgamumas yra dar vienas svarbus faktorius, orientuojantis. Miškų tankumas žymimas skirtingomis spalvomis Netankiu mišku lengva bėgti azimutu, iki reikiamo taško. Kuo tankesnis miškas, tuo sunkiau greitai bėgti ir tiksliai orientuotis.
Pieva / Atviras laukas
Pieva / Atviras laukas
Pieva / Atviras laukas
Vietovė

Reljefas, mastelis ir kompasas

Reljefas

Orientuojantis labai svarbu sekti ir kalvotumą – tam sportiniame žemėlapyje skirtas atskiras žymėjimas. Reljefas yra žymimas rudomis horizontalėmis, tarp kurių standartiškai būna 2,5 m arba 5 m aukščio skirtumas. Atidžiai skaitant reljefą, galima kone tik pagal jį ir orientuotis.
Relejfo supratimas padės išvengti bereikalingo jėgų švaistymo: geriau apibėgti kalną, negu eiti tiesiai, į jį visą sulipti ir nusileisti:

Mastelis

Mastelis – sutartinis dydis, parodantis, kiek kartų vietovės vaizdas sumažintas plane arba žemėlapyje .
Mastelis žymimas trupmena, kurios skaitiklis yra vienetas, o vardiklis rodo, kiek kartų tikrasis linijos ilgis yra didesnis už jos vaizdą brėžinyje, plane, žemėlapyje, pvz., 1:500 000, 2:1.

Kompasas

Miške norint judėti tinkama kryptimi, reikia žemėlapį sulygiuoti su šiaure. Sukite žemėlapį tol, kol raudona linija žemėlapyje ir kompaso raudona šiaurės rodyklė suformuotų „T“, t.y. šiaurės rodyklė nukreipta į žemėlapio kraštą.

OS Tavo Mokykloje

Orientavimosi sportas – tai smagus kūną bei mąstymą lavinantis būdas paįvairinti kūno kultūros pamokas Jūsų mokykloje!
Šiame puslapyje galite rasti patarimų apie orientavimosi sporto pradmenis, kaip suorganizuoti orientavimosi sporto treniruotę bei gausybę įvairių pratimų tiek sporto salėje, tiek gryname ore!

Orientavimosi sportas pamokoje – puiki bei interaktyvi ugdymo priemonė

Trys orientavimosi sporto pratimai uždaroje erdvėje

Orientavimosi sporto žemėlapio sudarymo žingsniai

Kitas žingsnis

Pats metas išbandyti teorines žinias miške. Rinkis sau patogų laiką ir išbandyk stacionarias trasas, atvyk į atviras treniruotes darbo dienomis arba registruokis pas oreintaimosi trenerius.

Metodinė medžiaga