OS rūšys

Orientavimosi sportas – sporto šaka, kurioje sportininkai naudodamiesi žemėlapiu ir kompasu turi kuo greičiau pasiekti žemėlapyje pažymėtus ir vietovėje esančius kontrolinius punktus (KP).

Išskiriamos tokios orientavimosi rūšys:

  • bėgte (orientavimosi sportas bėgte, OS)
  • slidėmis (orientavimosi sportas slidėmis, OSS)
  • kalnų dviračiais (orientavimosi sportas kalnų dviračiais, OSKD)
  • takais (orientavimosi sportas takais, Trail-O) – pritaikyta ir neįgaliesiems.

 

Orientavimasis bėgte – tai seniausia ir masiškiausia orientavimosi sporto rūšis, kuomet sportininkai kontrolinių punktų kompaso ir žemėlapio pagalba ieško bėgte. OS bėgte varžybos gali vykti laukiniuose arealuose (miškuose) arba urbanizuotuose vietovėse (miestuose, parkuose). Sportininkai varžosi ilgos, vidutinės ir sprinto disciplinose. Taip pat vyksta komandinės estafečių varžybos.

Žiemos metu, miškuose esant pakankamai sniego vyksta orientavimasis slidėmis. Sportininkai turi įveikti trasą, kuri veda per apsnigtus miško kelius ir specialiai paruoštus suplūkto sniego takus.

Vasarą taip pat orientuojamasi važiuojant kalnų dviračiu. Sportininkai orientuojasi pagal vietovės (miško ar urbanizuotos vietovės) kelių tinklą, ieškodami greičiausio varianto tarp dviejų kontrolinių punktų.

Orientavimasis takais (Trail-O) yra precizinė orientavimosi sporto rūšis, kuomet dalyviai įveikia specifinių techninių sugebėjimų reikalaujančią trasą. Kiekviename kontroliniame punkte dalyviai sprendžia užduotį – jie turi surasti, kuri iš keletos vietovėje pastatytų kontrolinio punkto prizmių stovi teisingai. Varžybas laimi dalyvis, kuris atspėjo daugiausiai teisingai stovinčių punktų. Kadangi šioje OS rūšyje laikas ir fiziniai sugebėjimai yra nesvarbūs, joje dalyvauja ir fizinę negalią turintys dalyviai.