OS pagrindai

Kaip įveikti trasą?

Eiga:

  1. Žemėlapyje susirasti trikampiu pažymėtą startą. Jis yra žymimas sutartiniu ženklu – trikampiu.

1

  1. Sekti liniją, kuri veda nuo trikampio (starto) iki pirmojo punkto – apvalaus rutulio.
  2. Rinkti punktus nurodyta kryptimi: iš pirmo į antrą, iš trečio į ketvirtą.
  3. Trasa baigiasi surinkus visus punktus ir pasiekus finišą. Finišas yra žymimas atskiru sutartiniu ženklu – dvigubu apskritimu.

 2

Patarimai:

  • Atkreipti dėmėsį į žemėlapio mastelį;
  • Orientuotis ne tik pagal keliukus, bet ir stebėti ir kitus objektus, reljefą;
  • Naudoti kompasą ir nuolat pasitikrinti ar žemėlapis suderintas su Šiaure.

Kas svarbu?

  • Ant Kontrolinio punkto (toliau – KP) stotelės yra parašytas dviženklis numeris. Žemėlapyje tai yra antrasis nurodytas skaičius prie KP. Pvz. 1-64; 2-34 ir t.t. (7-37 iki 8-38 žr. 1 ).
  • Oro linija, kuri jungia visus punktus, gali kirstis tarpusavyje. Reikia atidžiai sekti, kad tai nesuklaidintų rinkti punktų nurodyta seka.

3

KP žymėjimas. Pav. 1

Svarbiausi sportinio žemėlapio sutartiniai ženklai

Orientavimosi sporto žemėlapis kiek skiriasi nuo kitų. Šiame sporte yra naudojamas specialus, ryškių spalvų sportinis žemėlapis. Visa tai tam, kad greitai bėgant būtų jį lengviau skaityti. Taip pat sportinis žemėlapis yra žymiai detalesnis. Jame smulkiai sužymėtos įvairios duobės, kalniukai – nuo pačių smulkiausių iki stambių objektų.

Keliai

4

Orientavimosi sporte vieni iš pagrindinių orientyrų yra keliai, takai. Žemėlapyje jie yra žymimi skirtingai, atitinkamai pagal jų plotį, pravažumo kokybę. Mat vieni jų gali būti kietos, asfaltuotos dangos – kiti natūraliai miške ištrypti takai.

Atitinkamai pagal takų kokybę reikia rinktis kelią į kontrolinį punktą (KP). Greitesnis kelias – nebūtinai geresnis. Pavyzdžiui, gali tekti ilgai bėgti klampia ir smėlėta proskyna, užuot pasirinkus ilgesnį, tačiau asfaktuotos dangos kelią.

Miško tankumas

15

Miško prabėgamumas yra dar vienas svarbus faktorius, norint kuo greičiau pasiekti norimą punktą. Netankiu mišku lengva bėgti azimutu, kone tiksliai iki reikiamo taško.

Kuo sunkesnis matomumas miške, kuo jis tankesnis, tuo sunkiau greitai ir tiksliai orientuotis. Miško tankumas sportiniame žemėlapyje yra vaizduojamas specialia spalvine gama: geltona – pieva, lengvai prabėgamas yra žymimas baltai, o labai tankus miškas – žalia.

Reljefas

Orientuojantis labai svarbu sekti ir kalvotumą – tam sportiniame žemėlapyje skirtas atskiras žymėjimas. Reljefas yra žymimas rudomis horizontalėmis, tarp kurių standartiškai būna 2,5 m arba 5 m aukščio skirtumas.

Raižyto reljefo vietovėse tai yra vienas iš svarbiausių orientavimosi faktorių. Atidžiai skaitant reljefą, galima kone tik pagal jį ir orientuotis.

Taip pat tai padės išvengti bereikalingo jėgų švaistymo: geriau apibėgti kalną, negu eiti tiesiai,į jį visą sulipti ir nusileisti:

16

OSKD kelių žymėjimas. Svarbu!

5

Orientavimosi sporto disciplinoje kalnų dviračiais (OSKD) sutartinių ženklų žymėjimas sportiniame žemėlapyje skiriasi nuo OS bėgte. Iš esmės, žymėjimas yra toks pats, tik keliai ir takeliai yra žymimi ryškesnėmis linijomis. Tai yra tam, kad dideliu greičiu važiuojant būtų galima lengviau skaityti žemėlapį.

Yra numatyta, kad OSKD punktai turi būti ant kelių, takų, kad prie jų būtų galima privažiuoti su dviračiu – priešingai negu orientavimosi sporte bėgte, kur KP dažniausiai būna prie kokio nors objekto (loma, mikroduobutė t.t.). Todėl bėgikai dažniausiai bėga tiesiai per mišką, orientuojasi pagal įvairius reljefo darinius.

Dviratininkai važiuodami iki KP vertina takų pravažumą, atstumus bei reljefo raižytumą.

Pagerintos dangos, kieto paviršiaus kelias

67

Gerai išvažinėtas kelias. Plačiu miško taku sunkiau važiuoti nei asfaltuota danga.

89

Sunkiau važiuojamas siauras miško takas

1112

Siauras miško takelis

1314

Orientavimosi sporto žemėlapių sutartiniai ženklai

Orientavimosi sporto trasų kontrolinių punktų vietų paaiškinimai (legendos)